Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

Нарахування ЄСВ адвокату за період, коли адвокат був найманим працівником, є протиправним – суд скасував вимогу про сплату боргу (недоїмки)

Адвокату Вишневому Олександру Вікторовичу податкова сформувала вимогу про сплату боргу (недоїмки) щодо єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування посилаючись на те, що він займається адвокатською діяльністю, є самозайнятою особою, право на заняття адвокатською діяльністю не припинено, а тому він зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати ЄСВ.

Вимога податкової не містила підстави за яких сформовано документ, підстави виникнення заборгованості, також були відсутні відомості, за який період нарахована сума боргу.

Не погоджуючись з податковою вимогою, адвокат Вишневий Олександр Вікторович оскаржив її до Окружного адміністративного суду міста Києва з тих підстав, що незалежну професійну діяльність індивідуально адвокат не провадить, з дати подачі адвокатом заяви про ліквідацію платника податків по дату звернення до суду,  адвокат був офіційно працевлаштований, і роботодавець позивача щомісячно сплачував за нього ЄСВ.

Враховуючи те, що необхідними умовами для сплати адвокатом ЄСВ є провадження ним саме незалежної професійної адвокатської діяльності індивідуально, та отримання доходу від такої діяльності, що було відсутнє у даному випадку, позивач просив суд скасувати податкову вимогу.

29 листопада 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними дії податкової по складанню відносно адвоката Вишневого Олександра Вікторовича вимоги про сплату боргу та скасував вимогу, якою останньому нараховано борг.

В основу прийнятого рішення судом покладені правові висновки Верховного Суду, зокрема у справах № 820/1538/17, №160/3114/1, №160/3114/19 в яких зазначено про те, що особа, що має право провадити адвокатську діяльність звільняється від сплати ЄСВ, якщо за неї у відповідний період нараховував та сплачував ЄСВ роботодавець.

Також, задовольняючи позовні вимоги суд вказав, що сплата ЄСВ особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, та які одночасно перебувають у трудових відносинах в межах цієї діяльності, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.        

  

Детальніше з текстом рішення ви можете ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/101527912.