Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

Як зареєструвати дитину за біологічним батьком, яка народжена у шлюбі з колишнім чоловіком, – коментар АО “Вишневий і партнери”

Через тенденцію нівелювання інституту шлюбу останнім часом частіше трапляються випадки, коли, ще перебуваючи у зареєстрованому шлюбі, подружжя вже починає фактичні стосунки з іншою особою. Тому постає важливе питання, а що ж робити, коли жінка вагітніє від нового обранця, перебуваючи ще у шлюбі.
Однозначно наголошуємо, що просто подати позовну заяву про розірвання шлюбу буде недостатньо. Коли у подружжя народжується дитина, то дружина автоматично записується матір’ю, а чоловік – батьком, це підтверджується нормою, закріпленою ч. 2 ст. 122 Сімейного кодексу України, яка наголошує про те, що дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Зазвичай, до суду з позовом встановлення факту окремого проживання або розірвання шлюбу звертаються не одразу після фактичного розірвання стосунків, тому відкритим залишається питання, хто юридично вважається батьком дитини та яка процедура встановлення факту батьківства не колишнім чоловіком, а іншою особою.

Як юридично закріпити батьківство нового чоловіка.
По-перше, алгоритм дій залежить від обставин. Наприклад, народження дитини до спливу 10 місяців після розлучення, або ж після смерті колишнього чоловіка буде зовсім різний.
Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства.

 

Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.
Перелік необхідних документів:
1. cпільна заява батьків дитини про встановлення батьківства в письмовій формі;
2. паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них);
3. документ, що підтверджує сплату державного мита.

Щодо судового врегулювання спорів у цій категорії.
Якщо, наприклад, сталась така ситуація, що чоловік записаний батьком зник та встановити його місцезнаходження є неможливим, в такому випадку жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.
Також чоловік, який записаний батьком дитини може оспорити своє батьківство разом з одночасним поданням заяви про визнання батьківства біологічного батька. Проте у судовій практиці зустрічаються випадки лише виключення батьківства чоловіка.
Отже, випадки в житті трапляються різні, тому алгоритм дій теж може відрізнятись. Але є одна рекомендація, яка буде універсальною – не затягувати процес зміни батька записаного в свідоцтві про народження, бо чим скоріше розпочати, тим менше головного болю буде в подальшому.