Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

«Поліція, допоможіть!» – Держпраці під час перевірки бізнесу залучатиме правоохоронців – повідомляє АО “Вишневий і Партнери”

Нещодавно Мінекономіки опублікувало проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю».

Ціллю цього нормативного акту є встановлення порядку здійснення функцій державної інспекції праці, виокремивши її завдання та компетенцію. Варто зауважити, що Проєкт висвітлює певні зміни до Кодексу законів про працю України та законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, “Про Національну поліцію”, “Про державну службу”.

Крім того, «визначення завдань і фунцій державної інспекції праці» та «встановлення механізму держнагляду за додержанням законодавства про працю» не є основним напрямом, а отже, слід додати про «визначення одним з основних напрямків діяльності державної інспекції праці — подолання незадекларованої праці для зменшення обсягу тіньової економіки».

Таким чином, нововведенням є ідея впровадження певних інспекційних відвудувань за участі працівників правоохоронних органів, зокрема, Національної поліції України, відповідно до порядку, затверджений Кабінетом міністрів України за вмотивованим повідомленням Держпраці.

Відповідно, будуть змінені і розміри штрафів. Для прикладу: 

  • за допуск працівника до роботи з порушенням вимог ч. 4 ст. 24 КЗпП, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплати зарплати (винагороди) без нарахування ЄСВ.
  • за  допуск  до роботи з порушенням вимог ч. 4 ст. 24 КЗпП, якщо на момент виявлення порушення об’єктом відвідування нараховано та сплачено ЄСВ за такого працівника в місяці, який передував місяцю, в якому розпочалося інспекційне відвідування.
  • за недодержання встановлених законом гарантій щодо оплати праці в розмірі, не нижчому за розмір мінімальної зарплати, порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі.
  • за створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування (відмова у допуску до проведення інспекційного відвідування та/або непризначення уповноваженої посадової особи об’єкта відвідування за відсутності керівника юридичної особи або фізичної особи, яка використовує найману працю, що призвело до недопуску, та/або ненадання на письмову вимогу державного інспектора праці інформації чи та/або документів, необхідних для проведення інспекційного відвідування, та/або перешкода в реалізації інших прав інспекторів праці).