Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

Порядок отримання у спадок майна, яке є спільною сумісною власністю спадкодавця

Нормами Сімейного кодексу України передбачено презумпцію спільності майна подружжя. Це означає, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя. 

 Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності. Розібратись у цьому питанні нам допомогли фахівці Адвокатського об’єднання «Вишневий і Партнери»

 Розглянемо ситуацію на прикладі нерухомо майна – домоволодіння.

Подружжя, будучи в офіційно зареєстрованому шлюбі, придбало домоволодіння, право власності на яке було оформлено на одного з подружжя – дружину. За життя, частка чоловіка у праві власності на домоволодіння визначена не була.

В подальшому, чоловік помер. На випадок смерті було складено заповіт на ім’я сина.      

Після смерті відкрилася спадщина на 1/2 частку домоволодіння.

 Маючи намір отримати майно у спадок, після смерті свого батька, син звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, та видачі йому свідоцтва про право на спадщину. Проте, нотаріусом було відмовлено спадкоємцю в оформленні частини спадщини у зв`язку з тим, що за життя батько не виділив своєї частки у спільному сумісному майні подружжя (домоволодінні), тому відсутній документ, який посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно (домоволодіння).  

  Як бути, якщо ви опинились в подібній вище ситуації, та як правильно успадкувати майно, яке є спільною сумісною власністю спадкодавця?

 Цивільним кодексом України передбачено, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

  В свою чергу, відповідно до статті 1226 ЦК України, частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі

З наведеної вище ситуації вбачається, що батько заповів сину майно, яке є спільною сумісною власністю чоловіка та дружини. Їх частки  у праві спільної сумісної власності – є рівними. Отже, син має право отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на ½ частини домоволодіння.

  Отримавши від нотаріуса постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину з наведених вище підстав, право власності на спадкове майно необхідно визнавати виключно в судовому порядку.  Адже, у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

 Необхідно звернутись з позовною заявою до чоловіка/дружини померлого в суд, та заявляти вимогу про визначення частки померлого в праві спільної сумісної власності одночасно з вимогою про визнання за спадкоємцем права власності на належне йому спадкове майно.

 Про це також свідчить судова практика, зокрема, зазначеної позиції дотримується Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду у постанові від 18 лютого 2021 року по справі № 10/5815/18, провадження № 61-3570св20.

 Отже, завжди обирайте правильні шляхи вирішення проблеми, та вчасно звертайтесь за правничою допомогою.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: