Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

Правила виїзду за кордон з дитиною до 16-ти років. – коментар від АО “Вишневий і Партнери”

Відповідно до ст.12 Закону України “Про охорону дитинства”, на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання,  навчання і розвиток дитини.

Кожен з батьків прагне, щоб їх діти зростали всебічно розвинутими особистостями і тому по можливості відправляють їх на відпочинок або  навчання.

Так, коли вік дитини 16-18 років, перепон з перетином кордону немає, навіть якщо один з батьків таку згоду не надав.

Проте, відповідно до п. 4 “Правил перетинання державного кордону громадянами України”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010р. № 724), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

За нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

Для цього вам потрібно надати нотаріусу для оформлення згоди на виїзд дитини за кордон наступні документи:

– оригінал батьківського паспорта (або обох паспортів, якщо потрібна згода обох батьків);

– батьківський ідентифікаційний код (коди) – в оригіналі або нотаріально завірені копії;

– свідоцтво про народження дитини (оригінал).

Однак, ситуація складніша у випадках, коли в батьків складні стосунки, хтось з них вирішив поїхати в подорож в іншу країну, а дитина ще малолітня, тобто така, якій не виповнилось 16 років.  Тут внутрішньо-сімейні суперечки можуть дійти до того, що інший з батьків принципово відмовиться надати нотаріально завірену письму згоду на виїзд дитини закордон, як цього вимагає законодавство.

Як виїхати з дитиною за кордон, якщо інший з батьків відмовився надавати свою згоду?

1.У разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:children-going-abroad

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).
  1. У випадку, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
  2. Якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
  3. Також один з батьків, з ким проживає дитина може виїхати з нею за кордон у випадку, якщо інший з батьків не сплачує аліменти більше 4-х місяців, у зв’язку із чим утворилась заборгованість. Для дітей з інвалідністю встановлений термін не 4, а 3 місяці.

            Тому, ми спостерігаємо достатньо широкий перелік ситуацій та документів, при яких Ви можете виїхати за межі України без згоди іншого з батьків. Радимо лише передбачити наперед, та потурбуватись про отримання документів, в тому числі рішень судів заздалегідь. Щоб в аеропорту у Вас не виникало сюрпризів та Ваша відпустка не була зіпсованою.