Розслідуємо: Кримінальні переслідування Судові спори Рейдерство Політичі конфлікти Банкрутства Скандали

“Як виїхати з дитиною за кордон?” – розповідає АО “Вишневий і Партнери”

Громадянин України, якому не виповнилося 16 років, не має права на самостійний виїзд за межі України. Такий виїзд можливий лише у супроводі двох батьків або за їх згодою у супроводі 18-ти річної особи уповноваженої ними (стаття 313 Цивільного кодексу України, пункт 3 постанови КМУ № 57 від 27.01.1995).
За загальними правилами, при перетині кордону з обома батьками проблем не виникає, достатньо мати закордонні паспорти та свідоцтво про народження дитини.

Проте чи можна виїхати за кордон дитині у супроводі лише одного з батьків?
У разі відсутності одного з батьків на пункті пропуску – достатньо буде його нотаріально/посвідченої згоди на виїзд дитини за межі території України.
У згоді мають зазначатися: інформація про особу, якій надається згода вивозити дитину за кордон, країни прямування та відповідний проміжок перебування за кордоном.
Нерідко трапляються випадки, коли один із батьків відмовляється або ухиляється від надання такої згоди, а дата поїздки наближається.

Чи є випадки, коли нотаріальна згода не потрібна?
Ви можете виїхати з дитиною за кордон без згоди іншого з батьків у випадках, якщо:
🔹інший з батьків є іноземцем або особою без громадянства, про що зазначено у свідоцтві про народження дитини;
🔹поза рішенням суду, яким визначено місце проживання дитини з одним із батьків;
🔹поза рішенням суду, яким надано дозвіл на перетин кордону без дозволу іншого з батьків;
🔹довідки ЛКК з лікувально-профілактичного закладу при виїзді дитини з інвалідністю на лікування;
🔹свідоцтва про смерть іншого з батьків;
🔹рішення суду про позбавлення батьківських прав;
🔹рішення суду про визнання іншого з батьків безвісно відсутнім/ недієздатним;
🔹довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів більше 4 міс.(довідка дійсна 1 міс. з дня видачі)
🔹 рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини разом з одним з батьків.

Що робити, якщо інший з батьків дитини не дає дозвіл?
Звертатись до суду та в судовому порядку отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди батька/матері, що дасть Вам певну автономію, яка дозволити не звертатися до батька/матері для перетину дитиною кордону.